Kard. Koch składa rezygnację – czeka na decyzję papieża Franciszka
Kardynał Kurt Koch złożył rezygnację z funkcji prefekta Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan na ręce papieża Franciszka. W rozmowie z EWTN News wyjaśnił, że nie otrzymał jeszcze odpowiedzi, ponieważ od 14 lutego papież przebywa w szpitalu.
Rezygnacja zgodna z prawem kanonicznym
Zgodnie z prawem kanonicznym, biskupi i kardynałowie muszą składać rezygnację w dniu ukończenia 75. roku życia. Papież ma jednak prawo przedłużyć ich misję. Kard. Koch osiągnie ten wiek za dwa tygodnie i zgodnie z zasadami przesłał swoją prośbę do Ojca Świętego.
Ekumenizm i współpraca z papieżem
Kardynał przypomniał o wieloletniej współpracy z Franciszkiem w kwestii ekumenizmu. Podkreślił znaczenie „ekumenizmu krwi” – papież zwraca uwagę, że prześladowcy chrześcijan nie rozróżniają między katolikami, luteranami czy prawosławnymi, dlatego jedność jest konieczna.
Koch odniósł się także do trudnych relacji z Patriarchatem Moskiewskim po wybuchu wojny na Ukrainie. Wspomniał, że w 2016 roku brał udział w historycznym spotkaniu papieża Franciszka z patriarchą Cyrylem na lotnisku w Hawanie. Początkowe nadzieje na lepsze relacje zostały jednak przekreślone przez poparcie Cyryla dla rosyjskiej agresji.
Teraz Kościół czeka na decyzję papieża w sprawie rezygnacji kardynała.